Uređenje doma
Bruno Paul - Fotelja
Nemački arhitekta, ilustrator, dizajner enterijera i dizajner nameštaja Bruno Paul se prvobitno školovao za slikara, ali se ubrzo okrenuo primenjenoj umetnosti. Godine 1897. bio je suosnivač Udruženih radionica za umetnost i zanate u Minhenu, gde je 1900. godine dizajnirao Fotelju kao deo enterijera svoje lovačke kuće. Fotelja je posebno dobar primer jugendstil trendova u nemačkom nameštaju. Izraz jugendstil izveden je iz naziva avangardnog časopisa Jugend, osnovanog 1896. godine i koristi se za ekvivalent art nuva u državama nemačkog govornog područja. Danas se Fotelja nalazi u muzeju Orsej u Parizu.
Gerit Ritveld - Crveno-plava stolica
Da bi pronašli božansko značenje u stvaralačkom radu čoveka grupa stvaralaca je 1917. godine osnovala reformistički pokret u dizajnu i umetnosti pod nazivom De Stijl. Privučen snažnim porukama 1918. godine im se priključio mladi holandski dizajner nameštaja i arhitekta Gerit Ritveld i već iste godine počeo sa radom na prvoj verziji stolice, koja će 1923. godine dobiti naziv Crveno-plava stolica. Njen prototip je spremao za izložbu Estetski proizvedeni upotrebni predmeti u Muzeju primenjenih umetnosti u Harlemu na kojoj su se izlagali rezultati konkursa za najbolji dizajn jednostavnog rešenja stolice za odmor.
Boja grogotovca - za svež i miran životni prostor
Robusna zeleno-plava boja, nazvana po slatkovodnoj patki grogotovac sa plavkasto-zelenom prugom koja se proteže od područja oko očiju do zatiljka, napravljena je kombinovanjem plavih i zelenih pigmenata na beloj podlozi. U dizajnu enterijera doma ova boja se u osnovi koristi zbog svoje karakteristične prirode koja se lepo stapa sa gotovo bilo kojom bojom i dodaje sofisticirani sjaj boje neutralnoj sobi.
Zavese za lučne prozore
Lučni prozori su zanimljivi arhitektonski dodatak enterijeru doma i za razliku od jednostavnih pravougaonih prozora imaju poseban šarm. Oni mogu biti ukrašeni svim zavesama, sve dok izgledaju harmonično sa enterijerom sobe, a dizajneri daju prednost konciznim i jednostavnim zavesama. Mnogi vlasnici stanova i kuća lučne prozore cene zbog njihove vizuelne privlačnosti, ali drugi bi radije da ih sakriju.
Zavese od markizeta unose svežinu i dozu elegancije u svaki prostor u domu
Markizet tkanina je lagana, izrađena od fine končane pređe, poluprozirna je i retkog sitastog izgleda. Prvobitno je pravljena od svile i koristila se za ženske haljine. U današnje vreme se izrađuje od pamuka, svile, vune ili sintetičkih vlakana i često koristi za zavese. Ove zavese unose svežinu i dozu elegancije u svaki prostor u domu, uklapaju se uz različite stilove enterijera doma, ali i nameštaja.
Karlo Bugati - Stolica
Karlo Bugati je bio italijanski dekorater, dizajner i proizvođač art nuvo nameštaja, modela nakita i muzičkih instrumenata. Njegov nameštaj, sa stilom koji je tada već bio dobro definisan, inspirisan je popularnom modom za mavarsku i orijentalnu ikonografiju, složenom mešavinom arhitektonskih elemenata i egzotičnih asimetričnih ukrasa realizovanih materijalima životinjskog i biljnog porekla. Svoj poznati model za stolicu predstavio je na prvoj Međunarodnoj izložbi moderne dekorativne umetnosti u Torinu 1902. godine. Danas se ova stolica nalazi u muzeju Orsej u Parizu.
Edvard Vilijam Godvin - Fotelja
Engleski arhitekta i dizajner Edvard Villjam Godvin je bio poznat zbog svog doprinosa estetskom poktretu, koji je privlačio engleske više klase u 1870-1880-im godinama. Godvinov dizajn nameštaja čini neobičan kontrast sa više rustičnim kreacijama favorizovanim pokretom umetnosti i zanata, a odlikuje ga trezvenost i prefinjenost "anglo-japanskog" stila. Fotelja, retkog dizajna iz oko 1880. godine koja se nalazi u muzeju Orsej u Parizu, pripada kasnijem periodu koji je označio kraj njegovog dizajnerskog rada.
Dekorisanje starih kuhinjskih ormara
Renoviranje kuhinje je veoma skupo. Ali, ako nemate dovoljno sredstava za nove kuhinjske elemente možete da renovirate stare kuhinjske ormare koji imaju istaknuto mesto u kuhinji. Čak i male promene mogu stvoriti novi osećaj bez potrebe za obimnim prepravljanjem.
Lučni prozori u enterijeru doma
Lučni prozori su prelepe arhitektonske karakteristike koje enterijeru doma mogu dati lični pečat. Zbog svoje svestranosti pogodni su za sve stilove uređenja, a istovremeno daju mnogo mogućnosti za originalna rešenja. Osim što dopuštaju puno prirodne svetlosti mogu da budu prekrasna dekoracija stepenica, prostranih i svetlih kuhinja, trpezarije, dnevne sobe, hodnika.
Stvaranje osećaja otvorenosti i prostora u sobi
Mnoge kuće i stanovi imaju manje sobe kojima je potrebno uređenje kako bi postale korisni i ugodni životni i zabavni prostori. Dajte sobi iluziju otvorenosti i učinite je vizuelno većom uključivanjem nekih tehnika koje koriste dizajneri enterijera. Stvorite više dostupnog fizičkog prostora u sobi izborom boja, ukrasa, osvetljenja, nameštaja i načinom na koji je uređen, kao i podovima.