Urbane životinje
Simbolika kondora
Kondori žive u visokim oblastima, poput planina Anda u Južnoj Americi. Zato što mogu da hodaju po zemlji i plivaju u moru kao što to čine ljudi, ali imaju i sposobnost da se vinu visoko u nebo simbol kondora se često povezuje sa slobodom. U mnogim andskim kulturama kondor se smatra simbolom večnog života, moći, snage i zdravlja, a zato što mogu slobodno da lutaju zemljom i nebom simbolizuju vezu između neba i zemlje. Prema drevnom verovanju, kosti kondora, kao i njegovi drugi organi imaju lekovita svojstva.
Swan song is an inspiration in art
The idea of the swan song recurs from Aesop to Ovid to Plato to Tennyson. According to folklore, while he is mute during the rest of his life, swan sings most beautifully and mournfully before he dies. Hence this phrase came to be used to describe someone who was leaving in style and for the final performance of an actor, singer, composer, poet, or the like. Now it means the last effort of any man and also someone's best work.
Simbolika mrava
Mravi su izuzetno vredni, posvećeni, vešti i najorganizovaniji insekti, rade zajedno, u grupama, u zajednici i veoma čvrsto su povezani. Od davnina je mrav simbol snage, marljivosti, snage volje, iskrenosti, jedinstva, strpljenja, odlučnosti, izdržljivosti, požrtvovanosti i odanosti. U brojnim pričama i basnama je opisan kao jedan od simbola marljivosti, a mnoga sujeverja su povezana sa simbolom mrava. Kao duhovna životinja ima ogromnu snagu i istrajnost da postigne svoj cilj, podsećajući nas da u životu ništa nije lako bez ulaganja napora.
Simbolika češljugara
Okretna i akrobatska ptica češljugar poznata u narodu kao štiglić igra simboličku ulogu u evropskoj kulturi. U svojoj studiji o češljugaru američki ornitolog Herbert Fridman je napisao da se ovoj ptici pripisuje nekoliko simboličkih značenja. Sva četiri glavna simbolička značenja povezuju se sa važnim biblijskim stvarima, uključujući: dušu, žrtvu, smrt i vaskrsenje. Simbol češljugara se često vezuje i za oporavak od bolesti, a podizanje osobe iz bolesničkog kreveta bila je još jedna vrsta simboličkog vaskrsenja.
Konj Komanči - simbol bitke kod Malog Velikog Roga
Komanči je bio jedan od najpoznatijih konja u Americi. Veruje se da je bio jedino živo biće koje je američka konjica vratila iz bitke kod Malog Velikog Roga koja se odigrala 25 juna 1876. godine. Ranjen Komanči je poslat u penziju s posebnim počastima, ali pošto su vojska i savezna vlada želeli javnost na svojoj strani dok su ubijali Indijance obilazio je zemlju, predvodio parade i prisustvovao patriotskim okupljanjima. Poživeo je još 15 godina, a njegovi mesni ostaci sahranjeni su s počastima, koža data Prirodnjačkom muzeju Univerziteta u Kanzasu i napunjena. Danas je još uvek izložen u ovom muzeju u staklenoj vitrini, u konjičkom pokrivaču, sa sedlom i dizginama.
Slon kralja Porusa u bici kod Hidaspa
Indijski kraljevi su obično vozili kočiju na čelu svoje vojske, a vladar kraljevine Paurave u današnjem Pandžabu, kralj Porus je jahao svog omiljenog ratnog slona. Starogrčki istoričari su tvrdili da je kralj Porus bio visok i zato je bilo prikladno da jaše slona, Plutarh je pisao da je bio visok 190,5 santimetara, a Arijan i Diodorije Sikulije da je bio visok 228 santimetara. Kralj Porus i njegov slon su bili vrlo vezani, o čemu svedoči jedna scena iz bitke kod Hidaspa 326. godine pre nove ere, koja je bila konačna prekretnica u osvajanjima Aleksandra Velikog.
Borbeni petlovi su spasili zapadnu civilizaciju
Postoje slučajevi kada se ravnoteža istorije oslanja na nadahnuće životinja. Najvećeg škotskog kralja inspirisao je žilavi pauk, a civilizacija drevne Grčke svoj opstanak je dugovala paru borbenih petlova. Rimski istoričar Klaudije Elijan, koji je bio uglavnom upamćen po svojoj knjizi O prirodi životinja, u 17 knjiga, pričama o pticama i drugim životinjama piše kako je borba petlova uticala na moral grčkih vojnika u Maratonskoj bici.
Doli - prva klonirana ovca na svetu
Ovca Doli je bila prva životinja koja je klonirana iz ćelija odrasle jedinke. Klonirana je iz šestogodišnje ovce u Institutu Roslin Univerziteta u Edinburgu. Ime su joj dali farmeri koji su pomogli njenom porođaju, po američkoj muzičarki Doli Parton poznatoj po svom poprsju i to zato što je ćelija uzeta iz mlečne žlezde odrasle ovce. Danas je preparirano telo ovce Doli izloženo u Kraljevskom škotskom muzeju u Edinburgu, a za nju se vezuju mnoge kontroverze.
Golubica Cher Ami - heroina Prvog svetskog rata
Američka vojska je tokom Prvog i Drugog svetskog rata imala 200 000 golubova koji su prenosili važne poverljive informacije. Jedna od njih je bila i golubica Cher Ami (na francuskom jeziku Dragi prijatelj) koja je letela u američkoj jedinici u Francuskoj i tokom službe isporučila 12 poruka Signalnom korpusu američke vojske u Francuskoj, ali najpoznatija je ona koju je isporučila početkom oktobra 1918. godine.
Bela sprutka - jedna od najrasprostranjenijih obalnih ptica na svetu
Bela sprutka je jedna od najrasprostranjenijih obalnih ptica na svetu. Gnezdi se na krajnjem severu Azije, Grenlanda i Severne Amerike. Zimu provodi uz obale Evrope, Afrike, istočne i južne Azije, Australije, Severne i Južne Amerike, najčešće na peščanim ili muljevitim plažama, estuarima, zalivima ili koralnim sprudovima, a ređe na kontinentalnim jezerima, barama ili močvarama. U Srbiji je retko prisutna u periodu seobe.